Mellgyulladás
A szoptatós anyák körében előforduló egyik legkellemetlen állapot a mellgyulladás, más nevén masztitisz, vagy ahogy sokan ismerik a tejláz.
Bár vannak szerencsések, akiket teljesen elkerül ez a fájdalmas állapot, becslések szerint a szoptató nők körülbelül 33 százaléka (WHO) tapasztal mellgyulladást valamikor szoptatás alatt. Az esetek nagy részében a mellgyulladás az első tizenkét hétben jelentkezik a szülés után, de bármikor kialakulhat a szoptatási időszak alatt, függetlenül attól, hogy a szoptatás már régebben elkezdődött. Az időben történő felismerés és megfelelő kezelés fontos a szövődmények elkerülése érdekében.
Tejbelövellés
Miért keverik sokan a mellgyulladást a tejbelövelléssel?
A mellgyulladás és a tejbelövellés két különböző, de szorosan összefüggő fogalom a szoptatás világában. Az emberek gyakran keverik őket, mert mindkettő a szoptatás során történik, és mindkettő a tejtermeléssel kapcsolatos, és ami a legfontosabb nagyon hasonló tünetekkel jár mindkettő. Fontos, hogy az anya mellei már a várandósság alatt felkészülnek a tejtermelésre és szülés után azonnal rendelkezésre áll az úgynevezett előtej, vagy kolosztrum. A kolosztrum az emlőmirigyek által az első néhány napban termelt sárgás, sűrű, tápanyagokban gazdag anyag, amelyet a csecsemők anyatejének elődjeként is tekinthetünk. A kolosztrum rendkívül fontos az újszülött számára, mivel számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik. Elsődlegesen a kolosztrum segít az újszülött immunrendszerének megerősítésében, mivel magas koncentrációban tartalmaz antitesteket, immunoglobulinokat és egyéb immunfaktorokat.
Ezen túlmenően, a kolosztrum kisebb mennyiségű, de sűrűbb fehérjét, vitaminokat, ásványi anyagokat és egyéb tápanyagokat is tartalmaz a normál anyatejhez képest. Emellett segít az újszülött emésztőrendszerének kialakításában és védelmet nyújt a különböző fertőzésektől.
Időrendi sorrendben az előtej termelést követően történik meg a tejbelövellés, átlagosan a szülést követő 2-6 napban, ekkor kapcsol a szervezet igazi anyatej termelésbe. Ekkor a mellek kellemetlenül, akár fájdalmasan is feszülhetnek, érzékenyekké válhatnak tapintásra, teltebbé válnak, elnehezülnek, akár láz és hidegrázás is előfordulhat.
És pontosan a fenti tünetek miatt szokták gyakran összekeverni a mellgyulladást a tejbelövelléssel.
Mi is az a mellgyulladás?
A mellgyulladás, egy fájdalmas állapot, amely a mellmirigyek gyulladásos reakciójaként alakul ki. A mellgyulladás tünetei közé tartozik:
- az emlők ék-alakú csomósodása,
- mellfájdalom,
- a mell duzzanata, pirossága,
- a bőr melege és érzékenysége,
- de akár láz, hidegrázás és általános rossz közérzet, levertség is kísérheti.
Sokan úgy jellemzik a mellgyulladást, mintha influenzásak lennének, mivel akár végtaggyengeség és izületi fájdalom is jelentkezhet tünetként. Súlyosabb esetekben a gyulladás genny felgyülemlésével is együtt járhat, amikor is a mellbimbóból gennyes váladék szivároghat ki. A gyulladás, túltelítődés hatására csökkenhet a tejtermelődés, átmenetileg kevés lehet a babának, de gyakori mellrehelyezéssel ez a folyamat visszafordítható.
Mitől alakul ki a mellgyulladás?
A mellgyulladás kialakulása mögött több ok is szerepelhet és különböző hajlamosító tényezők is előfordulhatnak a szoptatós anyák körében. A mellgyulladás mögötti két leggyakoribb ok a következő:
- Bakteriális fertőzés: Mindkét mellet érintheti és általában nagyon hirtelen alakul ki. A mellből történő szoptatás során apró sérülések keletkezhetnek a mellbimbón vagy a környező területeken, amelyeken keresztül könnyen bejuthatnak a baktériumok, az anyatejbe pedig vér és genny is kerülhet.
- Tejcsatornák elzáródása: Általában csak egy mellet érint és lassabban, fokozatosabban alakul ki, ezáltal könnyebben észrevehető és hamarabb kezelhető. Tejcsatorna elzáródásról beszélünk, amikor a tej nem tud szabadon áramolni a mellből, mert a tejcsatornák valamilyen okból összenyomódnak, beszűkülnek vagy elzáródnak. Az elzáródott tejcsatorna nem tudja a mögötte termelődő tejet elvezetni, ennek eredményeként a tej stagnál, és nem ürül megfelelően, a pangó tej a környező szövetekbe szivárogva mellgyulladáshoz vezethet.
Tejcsatornaelzáródáshoz vezető állapotok:
- Nem megfelelő mellre helyezés, ami az emlő elégtelen kiürítéséhez vezet, ritka szoptatások vagy a szoptatások gyakoriságának, illetve hosszának korlátozása
- Anya és csecsemő elkülönítése
- Kihagyott szoptatások pl éjszakai szoptatás kimarad, a baba átalussza az éjszakát stb.
- Tej túltermelés – még nem állt be a kereslet-kínálat, a szoptatásokon túl a sok fejés is túltermeléshez vezethet
- Hirtelen/ gyors elválasztás, szoptatás abbahagyása
- A mell elszorítása vagy tartós nyomás a mellen (szoros melltartó, hason alvás, de akár a hordozóeszköz pántja is nyomhatja a mellett)
- Bleb, összeállt tej, tejkő
- Korábbi mellgyulladás – az újbóli előfordulás kockázata magasabb egy előző. akár nem megfelelően kikezelt gyulladást követően
- Az anya életkora – leggyakoribb 21-35 év között
- Túlzott stressz, trauma, kimerültség, betegség – mivel ezek hatására az immunrendszer legyengül
Hogyan kezelhető a mellgyulladás?
Mellgyulladás esetén fontos azonnal kezelésbe kezdeni, hogy megelőzzük a további szövődményeket.
Függetlenül attól, hogy milyen okból alakult ki a gyulladás, a kezelés legfontosabb lépése a tejpangás mihamarabbi megszüntetése és a mellek hatékony kiürítésének biztosítása az alábbi technikák akár kombinált alkalmazásával:
- Minél gyakoribb szoptatás, vagy ennek hiányában fejés mellszívóval, vagy gyengéden kézzel, hogy gyakran tudjon ürülni a mell. Igény szerinti szoptatás mellett is fontos a napi minimum 8-12 alkalommal történő szoptatás. Ha azonban a mell annyira fájdalmas, hogy nem lehet szoptatni, a mellszívó segíthet, főleg, ha a gyulladt terület a mellbimbó közelében van, vagy a mellbimbóból indult ki. Bérelhető profi, korházi teljesítményű mellszívó készülék is, amely segíthet a csomók gyengéd feloldásában.
- Megfelelő szoptatási pozíció kiválasztása - Szoptatáskor érdemes olyan pozíciót választani, hogy a baba álla a problémás terület felé nézzen, hiszen innen szívja ki leghatékonyabban a tejet. Sokan ezt úgy érik el, hogy négykézláb a baba felé helyezkednek óvatosan a megfelelő irányból, ilyenkor a gravitáció is segíti a tej kiürülését. Váltogassuk a testhelyzeteket, így alaposan ki tudja üríteni a baba a mell minden részét.
- Helyes mellre helyezés – Ha a baba helyesen tapad a mellen, akkor nemcsak a mellbimbót, hanem a bimbóudvar egy részét is bekapja, alsó és felső ajkai pedig kifele fordulnak. Érdemes a szoptatás elején IBCLC szoptatási tanácsadót felkeresni, aki szakszerűen tud segíteni a megfelelő mellre helyezésben és a kényelmes szoptatási pozíciók begyakorlásában.
- Mellek melegítése – A meleg segít, hogy könnyebben megnyíljanak a tejcsatornák és így a baba hatékonyabban ki tudja üríteni a mellet. A mellet különböző technikákkal melegíthetjük - egy forró zuhany, melegvizes borogatás, a mellek meleg vizes tálba való lógatása, mikrohullámú készülékben melegíthető theragyöngy mellpárna, de akár egy hajszárító melege is segíthet megnyitni az elzáródott tejcsatornákat.
- Mellek hűtése – szoptatások között tanácsos hideg borogatással hűteni a duzzadt mellet pár percig akár a fagyasztóból gyorsan előkapott mirelit borsóval vagy jégzselés párnácskávall. A jegelés hatására csökken az ödéma és enyhül a fájdalom.
- Masszírozás – Segíthet a csomók mögötti gyengéd, körkörös masszírozás, fokozatosan haladva a mellbimbó felé. Próbáljuk meg a bimbó felé haladva gyengéden kifésülni a csomót. Nagyon fontos, hogy a közhiedelemmel ellentétben tilos erősen masszírozni a duzzadt melleket, hiszen ezáltal összetörhetnek a tejcsatornák és sérülhetnek a tejtermelő mirigyek, növelve ezzel a visszatérő mellgyulladások fokozott kockázatát, az okozott fájdalomról nem is beszélve. Sokan egyéb alternatív masszírozási technikákat is alkalmaznak, elektromos fogkefével, rezgő módra állított telefonnal, vagy egyéb vibrációs eszközzel masszírozzák át a csomót a bimbó irányába.
- Természetes gyógymódok, praktikák: kiváló gyulladáscsökkentő népi gyógymód a káposztalevél, pontosabban a levél leve, amelyet klopfolással vagy turmixolással kinyerhetünk és a melltartóba helyezve a felpuhított káposztaleveleket csökkenthetjük a gyulladást. A zöldség nemcsak a szoptatós anyukáknak nyújt enyhülést, sportolók is rendszeresen káposztával borogatják az igénybe vett izmaikat, ízületeiket. A borsmenta, naponta háromszor teaként fogyasztva csökkenti az esetlegesen túlzott tejtermelődést, és enyhítheti a panaszokat a gyulladás ideje alatt.
- Pihenés – Gyulladásos időszakban fontos kerülni a megterhelő, fizikai munkát, kérjünk segítséget a ház körüli teendőkben, kerüljük a nehéz tárgyak emelését, cipelését.
- Megfelelő ruhaviselet – mellőzzük a kényelmetlen, szoros melltartókat, feszes felsőruházatot.
- Lecitin szedése - Szoptatási tanácsadók tejkőképződés ellen javasolják a lecitin használatát megelőzés céllal.
- Folyadékpótlás – a tejtermelésben és a gyulladás leküzdésében is fontos szerepe van a megfelelő folyadékbevitelnek.
- Extrém megoldásnak tűnhet, de néha csak az segít a csomók feloldásában, ha az apa szív egy erőset az anya mellén.
Amennyiben a fenti leírtak alkalmazását követően nem enyhülnek a panaszok, illetve ha több mint 24 órája tapasztalható láz, levertség, hidegrázás és bőrpír, mindenképpen orvoshoz szükséges fordulni (legtöbbször háziorvos vagy szülész-nőgyógyász), aki nagy valószínűséggel antibiotikumos kezelést fog javasolni, méghozzá olyat, amely szoptatás mellett is szedhető és nem szükséges az antibiotikum szedése alatt felfüggeszteni a szoptatást. Fontos, hogy az antibiotikumos kezelést mindig befejezzük, még akkor is, ha javulás tapasztalható, hogy elkerüljük az antibiotikum-rezisztencia kialakulását.
Mellgyulladás szövődményei
Ha a mellgyulladás kezelése elhanyagolt, a kezelés későn kezdődik, vagy nem megfelelő kezelés kerül alkalmazásra, akkor a mellgyulladás visszatérhet, súlyosabb esetben pedig melltályog is kialakulhat. A melltályog (más néven abscessus mammae) ritka, akkut szövődménye a mellgyulladásnak és egy fájdalmas állapot, amely a mellben található gennyel telt üreget jelent és leggyakrabban szoptatás alatt álló nőket érint. Nem minden esetben tapintható és az emlő ultrahangos vizsgálatával mutatható ki a pontos helye és kiterjedése. A tályog nagyságától függően kerül meghatározásra a kezelés is. Enyhébb esetekben antibiotikumos kezelés is elegendő lehet, kevésbé súlyos esetekben ún. punkciót vagy leszívást alkalmazhatnak, amikor tűvel szükséges a tályog tartalmának leszívása, súlyos esetben sebészi úton szükséges feltárni és a gennyes folyadékot eltávolítani, kitisztítani. Ezt leggyakrabban ambuláns műtét keretén belül végzi az emlősebész és több napon át tartó sebtisztítás követi.
Korábbi gyulladás maradványaként, egy kis tejjárat elzáródva maradhat, un. galactocele vagy tejciszta képződik, amely besűrűsödött anyatejnek köszönhetően alakul ki. Ha ez nincs begyulladva fájdalmatlan kis csomóként tapintható és idővel legtöbbször felszívódik.
A mellgyulladás pszichológiai és társadalmi hatásai
Ritkábban esik szó róla, holott nagyon fontos téma, hogy milyen érzelmi reakciókat vált ki a mellgyulladás a szoptatós anyák körében, akik rendkívül nehéz érzelmi kihívásokkal szembesülhetnek
A mellgyulladás pszichológiai hatásai jelentős lehetnek, különösen szoptatás alatt álló anyák esetében. A mellgyulladás számos kellemetlen fizikai tünettel jár, amelyek mentális és érzelmi stresszt okozhatnak. A mellgyulladás pszichológiai hatásai közé tartoznak:
- Szorongás és stressz: A fájdalom, a láz és a feszültség miatt az érintett anyák szoronghatnak és stresszelhetnek, különösen, ha nem értik, mi okozza a tüneteket vagy hogyan kezelhetik azokat.
- Frusztráció és tehetetlenség érzése: A mellgyulladás miatt kialakuló fájdalom és a nehézségek a szoptatás során frusztrálóak lehetnek. Az anyák tehetetlenséget és kétségbeesést érezhetnek, ha nem tudják megkönnyíteni a babának a szoptatást vagy a tej kiürítését.
- Önértékelés csökkenése: A mellgyulladás és az esetleges szoptatási nehézségek miatt az anyák önértékelése csökkenhet. Úgy érezhetik, hogy nem tudnak megfelelni a babájuk igényeinek vagy a szoptatás során felmerülő problémáknak.
- Lehangoltság és depresszió: A hosszabb ideig fennálló fájdalom és stressz depressziót vagy lehangoltságot okozhat. Az anyák úgy érezhetik, hogy elveszítették az örömüket a szoptatásban vagy a kisbabával való kapcsolatukban.
- Alvászavarok: A fájdalom és a kényelmetlenség miatt alvászavarok jelentkezhetnek, amelyek tovább súlyosbíthatják a pszichológiai tüneteket.
- Szülés utáni szorongás és szorongásos zavarok: A mellgyulladás hozzájárulhat a szülés utáni szorongáshoz vagy szorongásos zavarokhoz, amelyek a szülés után jelentkező mentális egészségügyi problémák.
Fontos, hogy az anyák ilyen esetekben szakértő segítséget kérjenek. Az orvos, a szoptatási tanácsadó vagy egy pszichológus segíthet a pszichológiai tünetek kezelésében. A támogatás, a megértés és a megfelelő kezelés segíthet az anyáknak átvészelni a mellgyulladás okozta pszichológiai stresszt és visszaállni a mentális egyensúlyba.
Kép forrása: yourtwojugs.com
Az újszülött élet megérkezésének pillanatától fogva egy felemelő és megkapó utazás veszi kezdetét.