3 hónapos baba fejlődése
A 3 hónapos baba fejlődése számos kérdést vet fel. Megfelelő a súlya? Eleget eszik és azt amit kell? Milyen méretek és napirend az ideális.
Lassan véget ér az úgynevezett „negyedik trimeszter”, így nemsokára beáll a napirendje, hiszen kisbabád is kezdi egyre jobban megszokni a környezetét.
Megfigyelhetted azt ahogy gyermeked cseperedik, egyre figyelmesebbé válik, emellett egyre jobban ki tudja fejezni saját magát. Az első hónapokban rengeteg ingerre van szükségük ahhoz, hogy mentálisan, és fizikailag megfelelő ütemben tudjanak fejlődni. Egy három hónapos babáról már könnyedén megállapítható, ha boldog és izgatott, hiszen izgatottságát gagyogó hanggal, és integető kézmozdulatával is ki tudja mutatni.
3 hónapos baba súlya, ruha-, és pelenka mérete
Babánk a születése óta akár 8 centimétert is növekedhetett, sőt, hízhatott akár másfél-két kilogrammot is. A legtöbb kisbaba súlya körülbelül 600 grammot gyarapszik a harmadik hónapban, és körülbelül 2 centimétert növekednek. A legtöbb anyatejes babára igaz az, hogy kicsivel gyorsabban gyarapodnak, így lehetséges, hogy babád már a 3. hónapra meg tudta duplázni a születési súlyát. A kicsik súlygyarapodásánál leginkább a havi gyarapodást kell nézni.
3 hónapos kortól 62-68-as ruhákat szoktak általában hordani a kisbabák. Mivel ilyenkor már viszonylag sokat mozognak, fontos, hogy ne legyen szűk a ruha, és kényelmetlen. Választhatjuk akár a 3-6 hónapos méretjelöléssel ellátott darabokat is, hiszen ezek kényelmet tudnak biztosítani a gyors növekedéshez, illetve a mozgáshoz.
Az ideális pelenka mindig pontosan illeszkedik a kicsi testéhez. Ahhoz, hogy a tökéletes pelenkát válasszuk ki, a baba súlyát kell néznünk, bár való igaz, hogy sokat számít a kicsi alkata is, illetve az, hogy mennyire mozgékony babáról van szó. Ideális választás a Huggies Extra Care pelenka ami tökéletesen illeszkedik kisbabánk alakjához. A 3 hónapos baba súlya, a születési méretektől függően természetesen eltérő lehet. Egy kisebb súllyal született baba ebben a korban körülbelül 5- 5,6 kg. Egy átlagos születési súlyú kicsi testtömege 6,3-6,5 kg körül mozoghat, míg egy nagyobb születési súllyal rendelkező baba elérheti akár a 7-7,8 kg-ot is ebben a korban. Ebből kiindulva, egy ekkora babának valószínűleg a 3-as méretű pelenkát kell megvásárolnunk.
Mit mennyit és hányszor eszik?
Sokan elgondolkoznak a kérdésen: Mégis mennyit kellene ennie egy 3 hónapos kisbabának? Ez természetesen egyénenként változik, de a legtöbb esetben 150-200 ml tápszerrel, vagy anyatejjel számolhatunk testsúlykilogrammonként. A kisbaba fejlődése és növekedése mellett természetesen az étvágya is egyre nagyobb lesz. A legteljesebb táplálék számára még mindig az anyatej, az anyatej mennyisége pedig mindig a kisbaba igényeihez fog igazodni. Ezt azért is fontos tudni, mert újra szembe találhatjuk magunkat az úgynevezett 3 hónapos növekedési ugrással, ez pedig a gyermek étkezésében mutatkozik meg. Hirtelen sokkal többet szeretne kisbabád enni, és ez természetesen megjelenik a tápszeres kicsiknél is, de az anyatejes babáknál ez jellemzően intenzívebb szokott lenni.
Egyre tökéletesebbé válik a 3 hónapos baba emésztése, ezért előfordulhat az, hogy már nincs minden étkezés után kakis pelus.
Mennyit alszik egy 3 hónapos baba? Milyen legyen a napirendje?
A 2, és a 3 hónapos gyermek alvásigénye nem sokban tér el gyymástól, ha a napi alvásidőt nézzük, ám az éjszakai és a nappali alvásidőben némi eltolódás megjelenhet. Ilyenkor már a baba nagy valószínűséggel megérti a különbséget a nappal és az éjszaka között. Jobb esetben ilyenkor elkezd megnövekedni az éjszakai alvásidő, a gyermek egyre kevesebbet kel fel éjjel, egyre mélyebben alszik. Ezzel párhuzamosan pedig csökkenni kezd a nappali alvásidő. A napközbeni alvások száma ebben a korban 3, és jellemzően a három alvás alatt összesen 4-5 órát alszik kisbabánk, az éjszakai alvás pedig átlagosan 10-11 óra ebben a korban.
Ahhoz, hogy kisbabánk nyugodtan aludjon éjszaka, érdemes egy kezdetleges napirendet bevezetni az életében. Ezt természetesen soha nem szükséges óramű pontossággal tervezni, inkább az a fontos, hogy a cselekvések sorrendje mutassa meg a kicsinek, hogy mi fog történni. A kicsik ebben a korban már rengeteget mozognak. Mivel az alvásigényük csökken, sokat vannak ébren, és egyre mozgékonyabbak. Akár a kiságyban, akár a játszószőnyegen fekve képesek hason fekve 45-90 fokba kinyomni magukat. 3 hónapos baba játék például: nézegethetünk vele kontrasztos kártyákat, vagy keménylapos mesekönyveket, mondókázhatunk, vagy énekelhetünk neki. Ha az időjárás engedi, jó, ha minden nap kint tudunk lenni gyermekünkkel a friss levegőn egy kicsit.
A 3 hónapos baba egyre aktívabb, egyre többet mozog
A 3 hónapos kisbabák életében fontos mérföldkő jön el, hiszen általában ilyenkor próbálkoznak meg a kicsik hasukról az oldalukra fordulni. Ha ebben a korban babádat a levegőbe emeled, és a talpa a talajhoz ér, próbálkozik már „lépegető” mozdulatokkal is, nagy mérföldkő ez a mozgásfejlődésben.
A 3 hónapos kisbaba fogása egyre szorosabbá válik, ennek köszönhetően egyre könnyebben tud megragadni dolgokat. Az ennyi idős kicsik teste már szépen kiegyenesedett. A kicsi egyre erősebb, és folyamatosan fejlődő nyakizmai teszik lehetővé azt, hogy szépen megemelje a fejét, majd a testével egyvonalban kitartsa, ezt pedig hason fekvés közben egyre hosszabb ideig tudja bemutatni nekünk. A hason fekvés rendkívül fontos a gyermek fejlődése miatt, és bár vannak babák, akik kifejezetten nem szeretnek hason lenni, érdemes próbálkozni, ha csak rövidebb ideig is. Hason fekve tudja erősíteni a baba a nyaki és hátizmait, ez pedig szükséges a kúszáshoz, majd később a felálláshoz, és a járáshoz is.
A baba ebben a korban rendkívül sokat játszik a kezével. Hosszasan nézegeti, kinyitja majd becsukja az öklét. Egyre ügyesebben nyúl már a tárgyak, játékok felé, egy ekkora baba már magabiztosan mozgatja a karjait és a lábait is. Ahhoz, hogy elérje azt, amit szeretne, egyre ügyesebben irányítja kezét, és az ujjait, de nemsokára kezeit elkezdi majd támasztékként is használni. Megfigyelhetjük azt is, hogy ha ölbe vesszük őt, gyakran próbálja magát ülő helyzetbe felhúzni, de természetesen ehhez még az izomzatának erősödnie kell. Figyeljünk arra, hogy a baba háta mindig legyen megtámasztva, így tudjuk megelőzni a gerincferdülés kialakulását.
Gyakori betegségek ebben a korban
Kisbabáddal havi rendszerességgel meg kell jelenned a gyermekorvosnál, és a havi vizsgálatok során mindig megmérik a baba testtömegét, testhosszát, mellkörfogatát, illetve a fejkörfogatát is. Ezek azért fontosak, hogy pontosan nyomon lehessen követni a kicsi testi fejlődését, már a születésétől kezdve. Ebben a korban 3 oltásból tevődik össze az alapimmunizálás, melyet a kisbabák kettő, három, és négyhónapos korban kapnak meg.
A kombinált oltás pedig az alábbi betegségek ellen nyújt védelmet:
- Tetanusz, merevgörcs
- Járványos gyermekbénulás (IPV)
- Diftéria, vagyis torokgyík
- Szamárköhögés (DTPa)
- B típusú Haemophilus influenzae (Hib), gennyes agyhártyagyulladás ellen
A megfázást több vírus is okozhatja, így sajnos gyakori betegség lehet már a kisbabák körében is. Ilyenkor a kicsik orrlyukaik elzáródhatnak, ez pedig az etetést és a légzést is megnehezítheti, ezért fontos, hogy ilyenkor szánjunk az etetésre több időt. A sóoldatos cseppek sokat segíthetnek akkor, ha a baba orra el van dugulva, de nem minden gyerekorvos szokta javasolni. Ha a kicsi nem érzi jól magát, nem tud aludni, ingerlékeny, nem akar enni, és lázas, mindenképpen vigyük el orvoshoz, ne feledkezzünk meg róla: a kisbabák sajnos nagyon gyorsan kiszáradhatnak.
Érdekességek, és fontos tudnivalók a 3 hónapos baba fejlődéséről
Egy 3 hónapos baba gazdag mimikával képes érzelmeit kifejezni, és már megismeri az arcokat, sőt az arckifejezéseket is. A kicsik ebben a korban szívesen kommunikálnak, rengeteget gőgicsélnek, nevetnek, és gagyognak. Az első 6 hónapban a babáknál a látás, az idegrendszer, illetve az agy is egy igen intenzív fejlődésen megy keresztül.
Ebben a korban a hangokkal való kísérletezés, és az érzékelés mind-mind az agyfejlődés jelei. A kicsi agya intenzíven fejlődik, hiszen minden, amit hall, lát, érez, hozzájárul a kognitív képességek fejlődéséhez. Engedjük meg, hogy kisbabánk új tapasztalatokkal gazdagodjon, korának megfelelően próbáljuk bevonni napi tevékenységekbe: vigyük magunkkal kisbabánkat, ha teregetünk, vagy éppen a konyhába, ha főzünk, és folyamatosan beszéljünk hozzá, énekeljünk neki.
Ha tetszett a cikk, örömmel vesszük megosztásod Facebookon vagy a cikk alatti kommentedet.
Az 2 hónapos baba fejlődése cikkünk itt találod.
A 4 hónapos baba fejlődése cikkünk itt olvasható.
Az első hónap rengeteg izgalmat és újdonságot tartogat a szülők számára, hiszen amellett, hogy elkezdenek összeszokni gyermekükkel, elkezdheted követni a fejlődését is.
Egy 2 hónapos kisbaba pillanatok alatt elvarázsol a mosolyával, és azzal ahogy gőgicsél. Jellemzően ebben a korban a babák egyre szociálisabbak, és egyre érdeklődőbbek.
Az újszülött élet megérkezésének pillanatától fogva egy felemelő és megkapó utazás veszi kezdetét.
A pelenkák méretei változóak és gyakran különböző márkák és ezen belül típusok esetén is eltérhetnek.
Az újdonsült szülők mindennapjaiban gyakran kiemelt szerepet játszik a babák kakis pelus mennyiségének és jellegének figyelemmel kísérése. Merül fel a kérdés: hány kakis pelus kell egy nap?
A pisis pelusok száma nem csupán higiéniai szempontból fontos, hanem az egészség és a fejlődés fontos eszköze is. Szülőként a megértése és figyelése kulcsfontosságú.